Výhody elektromobilů

Elektromobily zatím tvoří pouze malý zlomek z celkových prodejů aut, což je způsobeno jejich mnohonásobně vyšší cenou a zatím také nedostatkem dobíjecích stanic na cestách. Oproti autům se spalovacími motory, ale tato moderní vozidla nabízí spoustu výhod, na které se při volbě typu auta je nutné zaměřit. Jaké jsou hlavní výhody těchto nových typů?
nabíjecí zásuvka auta
1.       Snížení výdajů za provoz
Každého logicky ihned napadne, že ušetří za benzin či naftu, protože elektromobily jezdí na elektrický pohon. Co už ale nenapadne každého, je úspora nejen peněz, ale také času věnovanému údržbě vozidla. Sem patří například výměna oleje, olejového filtru nebo svíček. Za dobu provozu se tak celková úspora nasčítá.
auto s elektrickým kabelem
2.       Dobíjení
Dobíjení je často vnímáno jako nevýhoda – síť dobíjecích stanic totiž zatím není příliš hustá, proto se nedá natankovat všude. Na druhou stranu za podpory dotací z fondů Evropské unie stále přibývají další a další stanice kolem nákupních center a také u dálnic.
Dobíjet vůz je možné prakticky kdekoliv, lze použít domácí zásuvku, rychlonabíječku nebo již zmíněnou veřejnou dobíjecí stanici. Takže je možné ušetřit ještě další peníze, když se vůz bude dobíjet v noci, kdy platí nízký tarif, u kterého se dají ušetřit i 2 koruny za kilowatthodinu.
3.       Dojezd
V době, kdy se elektromobily poprvé začaly objevovat, jim byl vytýkán krátký dojezd na jedno nabití. Ten byl v době zhruba před 5 lety asi 100-150 km. Dnes se více než zdvojnásobil, na trhu se totiž objevují modely s dojezdem až 400 km.
auto u dobíjecí stanice
4.       Akcelerace
Mezi automobilisty jedna z hlavních výhod elektromobilů – dokážou vyrazit z místa tak rychle, že běžné automobily nechají několik metrů za sebou.
5.       Ekologický provoz
V poslední době velmi diskutovaná věc, protože přesně nelze změřit emise jednotlivých typů vozidel. Přesto lze připustit, že elektrická energie dělá z auta ekologičtější dopravní prostředek.
6.       Tichá jízda
Oproti spalovacím autům jsou ty elektrické za provozu mnohem tišší. Tento tichý provoz je jedním z hlavních důvodů, proč se jejich majitelé již nechtějí vracet ke klasickým autům.
7.       Výhody ze strany vlády
Aby se podpořil prodej těchto aut, vymýšlí vláda nejrůznější prostředky, kterými motivovat lidi ke koupi. Jsou jimi například parkování zdarma, dálniční známky zdarma nebo také speciální registrační značky.