Olivový olej je už tisíciletí velkým symbolem Středozemního moře

Cestovat napříč regionem, kterému vévodí Istrie nebo Dalmácie, znamená poznávat kulturu, jež se začala budovat už v antických dobách. Jedna ze zemí bývalé Jugoslávie, Chorvatsko, nabídne spoustu zážitků milovníkům historie, ale také slunce. Pula, Zadar, Dubrovnik, ale také Záhřeb nebo i další města, stačí si pouze vybrat! Není divu, že právě ve Splitu sídlil někdejší císař Dioklecián, komu by se v takové destinaci na penzi nelíbilo?

Olivovnik 2

Cestování a Chorvatsko, to je oblíbené téma

Zastavit se na chvíli na cestách, udělat si malou procházku zelenými háji. Chtěli jste si někdy zasadit svůj vlastní olivovník? I když je to nenáročná středomořská rostlina, ne vždycky se mu v našich zeměpisných šířkách daří. A pak má jen pár plodů, přes všechnu naši péči. Přitom, kdo by neměl rád olivový olej, jako by dnes ani nebyl! Olivy rostou napříč celým středomořským světem, a i když je možná Kréta, Andalusie nebo Sicílie vyhlášenou destinací, zapomenout bychom neměli ani na Istrii.
Tento poloostrov zdobí hora, která by pohodlně zapadla mezi naše velikány a také nadmořská výška vhodná pro pěstování klasických zelených plodin, co vyžadují spoustu slunce a tepla. Na Istrii se daří nejen vínu, ale také olivám. Například městečko Vodnjan je jimi přímo obsypáno, každoroční říjnová sklizeň je místním svátkem. Hledáte pěkný dárek z cest?

Darky 13

Chiavalon je vhodný nejen pro rybí speciality

Značka, za níž stojí poctivá práce zkušených majitelů. Chiavalon je olivovým olejem, jenž se dobře páruje s rybími pochoutkami, ale také těstovinami a houbovou polévkou, dokonce i vanilkovou zmrzlinu bychom mohli vyčarovat a uspokojit náročné hosty. Na olivum.cz najdete několik členů této rodiny, od toho, který se hodí pro lehčí jídla až po dobrého přítele steaků. Extra panenský olivový olej si teď můžete vychutnat nejen na cestách…