Lednicko-valtický areál – perla jižní Moravy

Lednicko-valtický areál je území o rozloze 283 km2, která se skládá ze dvou zámků – Lednice a Valtice, jejich okolí (především překrásné zahrady, ale také krajinářského parku či lužních lesů)a dalšími architektonickými památkami, o něž se zasloužil především rod Lichtenštějnů. Za návštěvu stojí nejen oba zámky, ale také tyto stavby a zámečky, zámecký skleník a krásná příroda kolem. Dnes se zde již nachází velmi široká turistická síť, takže prohlídky můžete uskutečnit pěšky, na kole, loďkou, kočárem taženým koňmi, samozřejmě můžete také popojíždět z místa na místo autem.

fridge-1616679_960_720

Kromě historických památek na toto území táhne také skvělé víno. To můžete ochutnat v mnohých vinařstvích, které zde naleznete, pro pravou atmosféru ale můžete zajít přímo k místním vinařům do vinného sklepa. K vínu samozřejmě patří také dobré jídlo, toho v místních restauracích najdete dostatek. A když to přeženete nebo budete mít prostě bohatší program, který během jednoho dne nestihnete, můžete využít ze spousta možností ubytování v Lednici na Moravě či různých hotelů v okolí. Včetně těch plných lázeňských procedur, wellness a spa. Lázně Lednice totiž leží hned kousek od Lednicko-valtického areálu.

januv-castle-2197802_960_720

A které památky rozhodně nevynechat?

  1. Zámek Lednice

Jedná se o hlavní návštěvní místo, neboť tento novogotický zámek s rozsáhlým parkem zaujme snad každého. V minulosti sloužil jako sídlo Lichtenštejnů, takže nechybí honosné sály, salóny, jídelny, ložnice či reprezentační místnosti pro příjem hostů.

  1. Zámecký skleník

Tato součást zámeckého parku ohromí svou rozlohou (délka 92 metrů, šířka 13 metrů a výška 10 metrů). Najdeme zde velké množství subtropických i tropických rostlin rozmanitých barev, tvarů i vůní. Součástí je strom, jehož stáří se odhaduje na tři až čtyři sta let.

  1. Minaret

Romantická stavba, jediná svého typu u nás. O důvodech jejího vzniku existuje hned několik legend, žádná z nich ale zatím nebyla potvrzena.

  1. Janův hrad

Nazýván bývá také jako Janohrad. Jeho stavba je inspirována romantickými zříceninami a vznikl především z rozmaru Lichtenštejnů, kteří stavbu podobného typu prostě museli mít.

Uvedené památky značí pouze výběr těch nejnavštěvovanějších, k vidění je toho samozřejmě mnohem víc: Apollonův chrám, Nový dvůr, Tři grácie, Rendez-Vous, Belveder, Hraniční zámek, zámek Valtice či třeba Rybniční zámeček.