S kým se to přátelíme?

Člověk je tvor společenský. A tak touží být dostatečně obklopen lidmi, se kterými ho něco spojuje, se kterými si má co říci a je mu s nimi dobře. Jenže všichni víme, jak to v dnešním světě chodí. Všechno probíhá rychlostí blesku, všichni v jednom kuse někam spěcháme, a rozhodně tak už není běžné, abychom se jen tak s někým sešli, poseděli a popovídali si. Někdy se pozdravíme a jdeme si zase po svých, a někdy není čas snad ani na to. A když je pak člověku samotnému smutno, není divu, že hledá někoho k sobě klidně všude, kde to jenom jde. Třeba i na internetu. Nebo by se spíš mělo říci, že většinou na internetu. Protože vlastností této sítě není jenom to, že je na ní dostatek různých lidí, ale i to, že se tu vždycky najde aspoň někdo, kdo má právě čas. Takže i ten nejzaneprázdněnější člověk najde ve vzácné chvilce někoho, kdo je právě také k dispozici. A vytváří se tak aspoň nějaký vztah, nahrazující vztahy skutečné, bezprostřední.

práce s notebookem

A už je to pomalu celá věčnost, co odborníci důrazně zdvihají varovný prst. A radí mít se na pozoru. Ale údajně se zdá, že tak činí leckdy marně. Protože jsou lidé nepoučitelní a tak dlouho chodí s pověstným džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

V ohrožení je tak velmi často omladina, logicky především děvčata. Kolik jenom tato často vyžadují pozornosti, a když se jim této nedostává v našem světě, zkoušejí to na internetu. A stávají se tak objekty zájmu nejen těch, kdo se s nimi chtějí skutečně pouze přátelit, ale i nejrůznějších pochybných existencí.

nebezpečí internetu

Jak odborníci na danou problematiku tvrdí, není prý vůbec složité a časově či jinak náročné sehnat na internetu děvče, které by jim poslalo bez problémů své erotické snímky či videa. Když jim někdo něco napovídá, slíbí, že je to jen pro něj samotného a nikdo jiný to neuvidí… Když jim někdo třeba řekne, že bez toho se s nimi přátelit nebude… Kolik jich prý jenom podlehne a žádané pošle! Někomu, kdo třeba nebude přítelem navěky. Nebo jím není ve skutečnosti nikdy. A pak?

Pak je čím vydírat. Nebo je co dát na pornografické stránky. A najít podobného lotra je pak někdy složité a někdy i nemožné.

A tak je určitě nutné vědět, s kým se to tu přátelíme. A i na nejlepší přátele si dávat pozor a přemýšlet. Protože to, co zaznělo, je daleko hrozivějším problémem, než když jsme my ve dvou třeba někde ve stohu…