Na co si dát pozor při hraní online her

I počítačové hry mohou sloužit jako nástroj k odreagování po náročném pracovním či školním dni. To platí i u těch, kdy hraje více hráčů propojených přes internet. V tomto ohledu jsou oblíbené hry typu MMORPG, tedy mutlimedial online role-playing games. Z nich je zdaleka nejznámější World of Warcraft, avšak existuje jich velká spousta. Každý si tak může vybrat tu, která mu bude vyhovovat.

 

Ovšem jako prakticky u všeho na internetu, i zde se skrývají nejrůznější nebezpečí. Těch je potřeba si být vědom a pravidelně na ně upozorňovat zvláště děti. Ty totiž ještě nemají dostatek opatrnosti a příliš nedokáží posoudit následky svého chování.

 

Tím asi nejznámějším a také nejnebezpečnějším je vylákání dítěte na nějaké neznámé místo. Ve hře se totiž může s někým seznámit a dát si s ním například po škole schůzku. Ovšem nikdy nemůžeme vědět, zda osoba na druhé straně monitoru je tím, za koho se vydává a zda má dobré úmysly.

 

děti radující se z vítězství

 

S tím je spojené i vylákání nejrůznějších informací, které pak mohou být zneužity. Může se jednat o nejrůznější osobní údaje, případně i číslo kreditní karty. Je tedy nutné vysvětlit svému potomku, s čím se může ostatním svěřovat a s čím nikoliv.

 

Ovšem nejen ostatní hráči mohou představovat nebezpečí. I samotná hra v sobě může skrývat různé pasti, byť rozhodně ne tak ohrožující. Přesto se s nimi potká prakticky každý hráč, a je nutné mít je na paměti.

 

dítě hrající počítačovou hru

 

Tou asi největší je jejich touha donutit hráče, aby jim poslali skutečné peníze. Jde především o mikrotransakce, kterými jsou různé hry známy. Často se jedná o nákup možnosti hrát dál, aniž bychom museli čekat, ale také ve velkých hrách například o různé speciální předměty či avatary.

 

Tomuto podléhají především děti, které si plně neuvědomují, co dělají a jak to naruší rodinný rozpočet. Vidí jen například speciální limitovanou edici zbraně, kterou chtějí. To, že zaplatí pouze za trochu dat, jim nedochází.

 

Z těchto důvodů je dobré své děti při hraní kontrolovat a zajímat se, co vlastně dělají. A kdo ví, možná vás to začne bavit také.