Město lesů a studánek

Mnoho a mnoho let byla Česká Třebová považována právem za město železničářů. Vždyť dodnes je největší železniční křižovatkou ve střední Evropě. Punc města spojeného s železnicí ovšem vytvořil jakousi bariéru, díky které zůstala v pozadí druhá tvář města. Česká Třebová je totiž obklopena ze všech stran hustými lesy lákajícími k romantickým procházkám.
les, paprsky slunce
Ideálním turistickým cílem
Nejvyššími kopci v okolí jsou Kozlovský kopec (601 m n. m.) a Palice (613 m n. m.). Cesta na Kozlovský kopec vede přes unikátní pravěkou osadu Křivolík a končí u turistické chaty, která je také cílem lyžařské běžecké trasy. Nedaleko leží vesnička Kozlov, ve které pobýval slavný český malíř a grafik Max Švabinský 
Okolí České Třebové se pyšní velkým množstvím kvalitních vodních zdrojů a hovoří se o ní jako o městu, které má na svém katastru nejvíc pramenů a studánek v celé republice. Ostatně i zdrojem pitné vody pro město je pramen Javorka obklopený smíšenými lesy. Hluboké lesy jsou také častým cílem milovníků houbaření.
Historie města
Ve městě se dá najít řada fosilií a archeologický průzkum prokázal, že celá oblast se nachází na území bývalého pravěkého moře. Počátek města se datuje k období kolem roku 1278, protože první zmínka o tomto městě pochází právě z tohoto roku.
Předchůdcem tohoto osmnáctitisícového města byla osada na pravém břehu místní řeky Třebovky, po které zůstala nejstarší památka regionu, románská rotunda svaté Kateřiny. Oficiálně se ovšem Česká Třebová stala městem až v roce 1792, kdy patřila k Lanšperskému panství a později, v roce 1304, se stala majetkem Zbraslavského kláštera. V této době se zde rozvíjí tkalcovství a hrnčířství. V husitských dobách se město přiklonilo k učení mistra Jana Husa.
Nejstarším náměstím ve městě je Staré náměstí, jehož dominantou je radnice, kterou nechal postavit Petr Bohdanecký z Hodkova.
hřib v mechu
Písaře zachránil kohout
Zajímavostí je městský znak. Tvoří jej černý kohout na červeném podkladu s lidskou hlavou a trojbokým, špičatým a žlutým kloboukem. Pověst o původu znaku říká, že městský písař ztratil pečetidlo, za což mu hrozila poprava. Jeho žena si ale všimla, že na smetišti kohout něco vyhrabal. Zásluhou kohouta tak bylo pečetidlo zachráněno a místní konšelé písaře zprostili obvinění.
 
Město Česká Třebová určitě stojí za návštěvu a lze zde strávit skutečně romantickou dovolenou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup