I deka má význam v zimní výbavě vozu.

Jsou to maličkosti. Opravdu se dá pro tyto pomůcky použít slovo „prkotiny“. Jenže když je nemáme v tom správném okamžiku, uvědomíme si jejich hodnotu. Jsou to malé, velké věci.
Škrabka
Kousek plastu. Velice důležitý. Prodávají se jich miliony tvarů, typů a barev. Některé škrabky jsou vybaveny ocelovým, tupým ostřím na jedné straně, a gumovou lištou na straně druhé. To abyste zvládli odstranit i silnou vrstvu ledu, která se vytvoří na sklech, když odstavíme vytopené auto při mrznoucí dešti.
sníh na autech
Smetáček
Některé škrabky jsou vyráběny s integrovaným smetáčkem. Jeho důležitost oceníme, když stojíme vedle našeho auta, které je celé pokryté silnou vrstvou sněhu. Očistěte vždy celý vůz! Pokud setřete sníh jen z oken a zbytek necháte na aerodynamice, může se vám stát, že vítr nedofoukne jen sníh ze střechy auta, ale i nějakou tu kačku z vaší peněženky. Policisté se v posledních letech zaměřují na vozy, ze kterých odlétávají kusy sněhu a bez milosti jejich řidiče sankcionují. Dělají dobře. Není nic příjemného, když na vaše auto při jízdě přiletí kus tvrdého sněhu.
Lopatka
Teď si možná říkáte že je zbytečná. Není. V okamžiku, kdy vám to, jak se říká „uklouzne“ a sjedete kousek mimo silnici, jste bez lopatky v koncích. Lopatka vám pomůže auto vyprostit ze závěje, vytvořit si výjezd ze zasypaného parkoviště. A samozřejmě urychlí čas, který potřebujete na sundání velké vrstvy sněhu z vašeho auta. A samozřejmě přijde vhod když budete chtít pomoci v nouzi jinému motoristovi.
prohrnutá silnice
Deka
No dobře, o lopatce jsem vás asi přesvědčil ale deka? Prosím vás k čemu? Třeba k tomu, že si na ni můžete bez obav pokleknout, když budete nasazovat sněhové řetězy. Manipulace s řetězy, pokud ji už nemáte nacvičenu je docela obtížná. Také přijde vhod při upevňování tažného lana. Deka vám tyto operace trochu zpříjemní. Co říkáte?