Co vás může zaskočit při stavbě či koupi domu?

Chcete vlastní dům a čeká vás koupě staršího domu, nebo si chcete postavit rovnou vlastní dům? Jsou věci, které nemusíte čekat a kterým se určitě rádi vyhnete. Není jich zase tak moc ale určitě se nějaké najít můžou. Především je potřeba jednat v klidu a ne unáhleně.

Pozemek

chcete stavět svůj vlastní dům a nemáte pozemek? Koupě pozemku často musí předcházet samotné žádosti o hypotéku na stavbu domu. Další věc je, že i hypotéka na pozemek může být pro některé oříšek. Pokud pozemek kupujete a chcete na něm stavět, zjistěte si prvně to, zda je možné pozemek připojit k inženýrským sítím. Je nepříjemné, když si koupíte pozemek, na kterém pak jen těžko stavíte dům právě kvůli nemožnosti připojit se třeba ke kanalizaci v obci.

Hypotéka

Dostat hypotéku není zase tak jednoduché jak si někteří můžou myslet. Především pokud nemáte dostatečné příjmy, popřípadě třeba nemáte ideální splátkovou minulost, pak můžete mít opravdu velké problémy při zajištění financí na stavbu či koupi nemovitosti.

hrábě

Výběr nemovitosti

Kupujete starší dům a chcete mít jistotu že nic nepřehlédnete? Skryté vady nemovitostí můžou být na kterékoli nemovitosti, jednoduše pokud se jim chcete vyhnout, pak si s sebou na prohlídku nemovitosti vezměte odborníka, který nemovitost pořádně zkontroluje před koupí. Pokud stavíte nový dům, pak se pozorně věnujte územnímu plánu obce, vyhlášky totiž můžou některé věci dost zásadně omezovat. Může se jednat třeba o určitý typ střechy domu a podobně.

budka pro ptáky

Ať už se pouštíte do stavby domu nebo dům kupujete, pak je dobré si to pořádně rozmyslet a rozhodnutí hodně zvážit. Dávejte si pozor třeba i na to, jak se žije v dané obci, kdo žije v dané ulici a zda je v okolí dostatečné zázemí, které potřebujete. Většina mladých lidí se kouká na to, zda jsou v okolí školky, školy a vyžití pro děti, dobré spojení do města a tak dále.