Barefoot móda

Novým směrem v módě z oblasti obouvání se stala takzvaně barefoot  vlna. A co to vlastně je? Je to styl obouvání, který prosazuje neobouvání, aby noha měla dostatek přirozených podnětů pro svou práci. Zároveň v okamžiku, kdy je nutné, či povinné podle společenských norem boty mít na nohou, volit obuv tak, aby byla dostatečně prostorná, měla dostatek prostoru pro prsty u nohou, měla tvar nohy, bota byla na co nejměkčí podrážce a neměla opatek. Tento styl obouvání jeho zastánci prosazují jak u svých dětí, tak u sebe. Říkají, že není zdravé, aby se noha přizpůsobovala botě, ale aby se bota přizpůsobovala noze.
nohy na oblázcích
A něco na tom bude. Je rozhodně příjemnější chodit bez bot, než v botě, která připomíná dřevák s úzkou špičkou, kde všechny prsty jsou jako sardinky namačkány na sobě a ještě přirozenou polohu nohy při chůzi narušuje vysoký podpatek. Lidé, kteří zvolili tento styl obouvání a striktně se ho drží, jsou občas označováni za socky, co nemají na pořádné boty. Tomu ale musím odporovat, barefoot boty jsou drahou záležitostí, pohybující se za jeden pár v řádech tisíců, včetně bot dětských ze kterých děti rychle vyrostou. Je to styl obouvání, který se snaží co nejvíce zachovat přirozenost chodidla. A opravdu, nohy osob, co dlouhodobě zastávají tento styl obouvání, jsou o poznání zdravější, i když na pohled širší, než nohy osob, které nosí klasické boty zvané mučidla nohou.
chůze po čarách
A jak vypadají nohy těch, co barefoot nenosí a zatracují jej? Takové nohy mají už často v období od puberty haluxy, vbočené palce, prsty deformované přes sebe, což v pozdějším věku způsobuje velmi bolestivou chůzi a často i nutnost operativního řešení.
Co myslíte, je lepší investovat do zdravého obouvání včas, nebo sobě i svým dětem zničit nohy a držení těla nevhodnou obuví? Za mě je vhodné volit minimálně kompromis se špičkou, kde je dostatek prostoru pro prsty a ty tak nejsou utlačovány.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup